GÜZELYURT'UN İLK ULUSAL SATRANÇ TURNUVASI

II. Geleneksel Güzelyurt Satranç Turnuvasıyla, Güzelyurt ilk kez ulusal bir satranç turnuvasına ev sahipliği yapmış oldu.  

 

            Güzelyurt Gümüş Piyon Satranç Derneği'nin bu yıl ikincisini düzenleyerek gelenekselleştirdiği II. Güzelyurt Gelişim Satranç Turnuvası, 7 Mart 2008 Cumartesi günü Güzelyurt Oteli'nde gerçekleşti.

            Oyuncular, 8, 10 ve 12 yaş olmak üzere toplam üç kategoride yarıştılar. Bireysel İsviçre sistemine göre 8 ve 12 yaş kategorileri için 5 tur, 10 yaş kategorisi için ise 6 tur üzerinden yapılmış olan turnuvada, FİDE satranç kuralları ile KKSF yarışmalar yönetmeliği uygulandı. Turnuvanın başhakemliğini Özgür Şeb yürüttü.

            Turnuvaya, adamızın çeşitli bölgelerinden 81 oyuncu katıldı ve her biri büyük bir heyecanla kıyasıya yarışıtı. Çocuklarını izlemeye gelen ailelerin ise en az çocukları kadar heyecanlı olduğu gözlendi. Her tur sona erdiğinde skorlarının ne olduğuna bakmaksızın el sıkışıp birbirini tebrik eden genç oyuncular, satrancın profesyonel bir dostluk sporu olduğunu defalarca vurgulamış oldular.

            Tüm gün boyunca devam eden heyecan fırtınası sonucunda her kategoride dereceye giren ilk 5 kişi kupa ve madalyalarla ödüllendirildi. Ayrıca bütün katılımcılara katılım belgesi verildi. Ödülleri, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve Kuzey Kıbrıs Satranç Federasyonu Başkanı Ergün Sonel verdi.

            Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, yapmış olduğu konuşmada, Güzelyurt Gümüş Piyon Satranç Derneği'ni bölgeye böyle büyük bir sosyal hizmet sundukları için tebrik etti Ayrıca belediye tesislerinde gerçekleşen ve Güzelyurt adına geleneksel olarak her yıl düzenlenen turnuvadan memnuniyet duyduğunu söyledi. Oyunculara da “Değerli çocuklar, elinize böyle organizasyonlara katılmak, turnuvalarda yarışmak ve kendinizi – zekanızı geliştirecek satranç gibi bir sporla uğraşmak fırsatı geçtiği için çok şanslısınız. Bizim öğrencilik yıllarımızda böyle güzel fırsatlarımız pek yoktu” diye seslendi. Konuşmasını bütün katılımcıları kutlayıp, kendi gözünde hepsinin birer şampiyon olduğunu belirterek devam eden Özçınar, dereceye giren oyunculara da ayrıca tebriklerini iletti. KKSF Başkanı Ergün Sonel ise konuşmasında uzun yıllar boyunca bölgede durgunluk yaşayan satranç sporunu tekrar canlandırıp geliştiren Özgür Şeb ve ekibine teşekkür etti.  Turnuvayı çok başarılı bir organizasyon olarak nitelendiren KKSF Başkanı Sonel, tüm oyuncuları yürekten kutladığını belirtti.

            Gerçekleşen heyecanlı maçlar sonucunda dereceye giren oyuncular ise aşağıdaki gibi oldu.

 

12 Yaş Kategorisi:                   10 Yaş Kategorisi:                   8 Yaş Kategorisi:

  1. Yücel Ünsaç                1. Hüseyin Can Ağdelen           1. Öykü Kaya
  2. Koral Sancak               2. Nihat Fırtınaer                      2. Orhan Evran
  3. Ertan Direnç                3. Ege Erhan Keyvan               3. Berke Demir
  4. Emin Sensay                4. Mehmet Yeşilbaş                 4. Meriç İpekçioğlu
  5. Osman Kutlu               5. Oğuz Evran                          5. Ayten Candan Ağdelen