KKSF’nin Tarihçesi

KUZEY KIBRIS SATRANÇ FEDERASYONU

1985 yılında Yusuf Şentuğ Kurucu Başkanlığında Lefkoşa, Mağusa, Yenierenköy, Lefke ve Girne Satranç Derneklerinin bir araya gelmesiyle kurulan Kuzey Kıbrıs Satranç Federasyonu, 1987 yılında tüzüğünün onaylanmasıyla KKTC’nin 13’üncü Spor Federasyonu oldu.

25 Kasım 2013 tarihinde KKSF ile Türkiye İş Bankası arasında sürdürülen görüşmeler sonucunda başta satrancın okullarda yaygınlaştırılması olmak üzere KKTC’de satranç sporunun geliştirilmesi amacıyla KKSF ile Türkiye İş Bankası arasında ana sponsorluk sözleşmesi Türkiye İş Bankası yetkilileri ve dönemin KKSF Başkanı Dr. Halil Göymen arasında imzalandı. Aynı tarihte Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ile "İşbirliği ve Değişim Protokolü" de imzalandı.

Yıllar içerisinde çok büyük bir gelişme gösteren Kuzey Kıbrıs Satranç Federasyonunda sırası ile Mehmet Özer Özerkman, Mehmet Akanyeti, Yener Ersoy, Ergün Sonel, Bahadır Volkan, Dr. Halil Göymen, Halil Şentuğ, Mücahit Sazlık , Doç. Dr. Hasan SAMANİ ve Hüseyin YETEN başkanlık yaptı. 5 Ekim 2022 itibarıyla Federasyon Başkanlığına Dr. Mert TAŞKIN seçildi.